ניר גלילי על ביטוח מקיף לרכב

ביטוח הוא אחת ההמצאות הפיננסיות החשובות של המין האנושי, והוא תוצאה של שנאת הסיכון בה מתאפיינים רובנו. אחד הביטוחים הנפוצים יותר הוא ביטוח מקיף לרכב, שכולל הן את מרכיב ביטוח החובה לרכב (שהינו חובה עפ"י החוק) והן רכיבים ביטוחיים נוספים. ניר גלילי, מנכ"ל "סונול" (וקודם לכן מנכ"ל "שלמה סיקסט"), מסביר מדוע ביטוח מקיף לרכב זוכה לביקוש רב ועל מה חשוב לתת את הדעת כשבוחרים ביטוח שכזה.

מה כולל ביטוח מקיף?

ניר גלילי מסביר שביטוח מקיף מפצה בעל רכב על כל נזק שנגרם לרכב פרט לבלאי טבעי. הפוליסה כוללת מקרים של תאונת דרכים, חבלה ברכב, שריפה שכתוצאה ממנה נפגע הרכב או חלקים ממנו, הצפה, גניבת הרכב ונזקי טבע. כמו כן כולל הביטוח המקיף ביטוח לגבי האחריות של בעל הרכב לנזקים שנגרמו לצד שלישי - בין אם נזקי גוף (בעקבות פגיעה באדם) ובין אם נזקי רכוש (אם למשל התנגש בגדר). ביטוח זה, של אחריות לנזקים שנגרמו לצד שלישי, ניתן לרכוש גם בנפרד והוא נקרא ביטוח צד ג'.

כיצד נקבעת הפרמיה השנתית?

הפרמיה השנתית של הביטוח המקיף לרכב משתנה מבעל רכב אחד למשנהו, עפ"י שורת פרמטרים. ניר גלילי מציין שהפרמטרים העיקריים הם גיל הנהג ומספר השנים שבהן הוא נוהג (נהגים צעירים נדרשים לרוב לשלם פרמיה גבוהה יותר, שכן הם נחשבים מועדים יותר לתאונות) והעבר התעבורתי של הנהג (כשככל שהעבר נקי יותר, כך הפרמיה נמוכה יותר). אם עפ"י תנאי הביטוח רשאים לנהוג ברכב מספר אנשים, הדבר נלקח בחשבון גם כן.

גם סוג הרכב ושוויו משפיעים על הפרמיה, וכך גם השירותים הנלווים לביטוח (רכב חלופי כשהמכונית במוסך, גרירה וכו'), ובאופן טבעי גם כושר המיקוח שלכם והמוכנות שלכם להשקיע בסקר שוק מקיף עשויים להוזיל את העלות, ואפילו במידה בלתי מבוטלת.

ניר גלילי מסביר מהי ההשתתפות העצמית

בכל פוליסת ביטוח מקיף לרכב ישנו סעיף השתתפות עצמית - ניר גלילי מסביר שבכל מקרה המצדיק הפעלת הביטוח (למשל אם פגעתם במכונית אחרת והסבתם לה נזק, ואתם רוצים להפעיל את ביטוח האחריות כלפי צד שלישי, או אם רכבכם ניזוק בשל הצפה שהתרחשה במקום בו הוא חנה), על בעל הפוליסה לשאת בחלק מהנזק. חלקו של בעל הפוליסה נקבע בסעיף ההשתתפות העצמית, כשבאופן טבעי ככל שההשתתפות העצמית של הנהג גבוהה יותר, כך עשויה הפרמיה השנתית להיות נמוכה יותר - אולם למי שניחן בשנאת סיכון גבוהה יחסית כדאי להעדיף פוליסות שבהן ההשתתפות העצמית מינימלית.

האם ישנם מקרים שמוחרגים מהפוליסה?

כמו כן חשוב לבדוק באילו מקרים לא תוכלו להפעיל את פוליסת הביטוח המקיף לרכב: כך למשל התנהלות רשלנית (השארת המפתח בסוויץ' ויציאה מהרכב שהובילה לגניבתו) או נהיגה תחת השפעת אלכוהול (שבגינה נגרם נזק לרכוש). חשוב לקרוא היטב מהם אותם מקרים וכמובן להימנע מהם.